Google Indexing API i WordPress

Google Indexing API i WordPress

16 maja 2022 | 2 min czytania


Zastanawiacie się, czy Google Indexing API i WordPress przyjaźnią się i łatwo wdrożyć ten interfejs w najpopularniejszym CMS-ie na świecie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ z jednej strony jest to możliwe za pomocą wtyczki, ale z drugiej strony musimy trochę pokombinować 😉

Z góry uprzedzam, że nie potrzebujemy do tego jakichś specjalnych umiejętności w dziedzinie programowania lub innych. Po prostu będziemy musieli porobić trochę nowych rzeczy, chyba, że ktoś już jest zaznajomiony z tworzeniem kluczy API na platformie Google, będzie to dla niego bułka z masłem.

Co to jest Indexing API

Tak, jak pisałem wyżej Googe od jakiegoś czasu miało spore problemy z indeksowaniem stron internetowych. Na całe szczęście powstało nowe narzędzie w postaci interfejsu API o nazwie Indexing API. Dzięki niemu mamy większą kontrolę nad tym, co wysyłamy do indeksowania, ponieważ możemy robić to ręcznie.

Dotychczas działało to na zasadzie wysyłania mapy witryny przez Google Search Console. Oczywiście konto tam zostawiamy i mapy wysyłamy dalej. Ręcznie można było wysłać do indeksowania konkretne adresy URL, jeżeli nie były zaindeksowane. Z własnego doświadczenia wiem, że nie działało to tak, jak powinno.

Co daje Indexing API

Nowy interfejs od Google’a daje przede wszystkim możliwość prawidłowego indeksowania stron. To jest najważniejsze, ponieważ pozycjonując się na dane frazy, a co za tym idzie – dane podstrony, możemy napotkać problem, gdzie podstrona nie będzie zaindeksowana, a w konsekwencji działania pozycjonerskie będą kompletnie bezskutecznie, a pieniądze na to przeznaczone będą wyrzucone w błoto.

Przetestowałem kilka podstron, których na różne sposoby nie szło zaindeksować przez Google Search Console. Dosłownie po wysłaniu pierwszego żądania do interfejsu podstrony się zaindeksowały, więc chyba można śmiało stwierdzić, że nowe narzędzie Google działo prawidłowo!

Sprawdź też:   Ile kosztuje zrobienie strony internetowej

Jak wdrożyć Indexing API na WordPressie

Istnieje bardzo dobra wtyczka, która umożliwia wdrożenie Indexing API na WordPressie. Jest ona produkcji Rank Math, którzy mają też kompleksową wtyczkę do SEO, z której osobiście korzystam, ponieważ jest według mnie najlepsza. Jednakże jest ona kompatybilna z każda wtyczką i całkowicie darmowa:

Autorzy dostarczają też instrukcję która krok po kroku przeprowadza przez proces dodania strony internetowej do interfejsu Indexing API. Mamy więc jak najbardziej ułatwione zadanie. Instrukcja jest dostępna na blogu RankMath pod linkiem: https://rankmath.com/blog/google-indexing-api/

Limity i opłaty Indexing API

Interfejs jest całkowicie darmowy, więc po wdrożeniu go prawidłowo możemy cieszyć się z lepszej widoczności w wyszukiwarce Google bez najmniejszych opłat.

W dokumentacji jest jednak wzmianka o limitach. Ogólny limit dzienny to 200 żądań. Trzeba więc korzystać z wysyłania z głową, jeżeli mamy dużo podstron lub produktów na sklepie internetowym.

Wdrażam to API

Google Indexing API i WordPress
Wzrost zaindeksowanych podstron po wdrożeniu Indexing API

Podobne posty:

Najnowsze artykuły

Wtyczka do newsletterów w WordPressie

obsluga newslettera w wordpress Przeczytaj

WooCommerce czy PrestaShop

WooCommerce czy PrestaShop Przeczytaj

Czym zajmuje się firma e-commerce?

Czym zajmuje się firma e-commerce? Przeczytaj
Więcej artykułów
strzalka w gore