fbpx
Co to jest CMS

Co to jest CMS

9 marca 2022 | 2 min czytania


Wielu planujących założyć własną stronę internetową zapewne zderzyło się z pytaniem co to jest CMS. Odpowiedź na pierwszy rzut oka zdawać się dosyć fachową definicją, ale zapewniam, że jest to narzędzie dla wszystkich.

Rozwinięcie skrótu CMS to content management system, czyli po polsku system zarządzania treścią. Jest to po prostu oprogramowanie, które pomaga osobą nietechnicznym, ale posiadającym swoją stronę internetową w sposób przyjemny nią zarządzać.

Możemy w nim dodawać strony statyczne, artykuły blogowe, media różnego rodzaju, produkty, użytkowników. Zarządzanie swoją stroną internetową za pomocą CMS-a to także wielojęzykowość strony internetowej. Możemy mieć ją w 5 językach i wszystko załatwimy z poziomu panelu administracyjnego.

Najpopularniejsze CMS-y

CMS możemy podzielić na języki, w jakich zostały napisane. Zdecydowana ich większość stoi na PHP, jest to bardzo popularny, backendowy język programowania. Ale rozwój innych języków programowania w ostatnich latach sprawił, że zaczęły powstawać inne CMS-y.

Zdecydowanie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią jest WordPress. Jest na bieżąco wspierany i rozwijany, co daje mu zdecydowaną przewagę. Ponadto jest to stosunkowo łatwy system zarówno w obsłudze jak i dla programistów. Istnieje do niego dużo darmowych rozszerzeń, które potrafią z niego zrobić, co nam się tylko zamarzy.

Ponadto popularnymi CMS-ami są Joomla!, Drupal, TYPO3, a jeżeli chodzi o sklep internetowy to numerem jeden jest PrestaShop.

Koszty prowadzenia strony internetowej

Większość CMS-ów jest darmowa, ale istnieją też takie, które powstały w systemie SaaS. Filozofia tego systemu polega na tym, że co jakiś czas płacimy abonament i oprócz wprowadzania treści nie musimy się niczym martwić. Jednakże taki system daje nam bardzo małe pole manewru.

Sprawdź też:   WordPress 6 - jakie nowości

W systemach typu Open Source możemy przerobić dosłowanie wszystko, w SaaSowych aplikacjach nie mamy dostępu do kodu i jeżeli nam się zamarzy na przykład jakiś pasek z informacją o promocji będziemy musieli za niego zapłacić.

Agencja interaktywna takie programistyczne działania prawdopodobniej zrobiłaby dużo taniej, ponieważ ich stawka godzinowa będzie dużo niższa.

Instalacja darmowego CMS-a

Najpopularniejszym i darmowym CMS-em jest zdecydowanie WordPress. Także jego polecałbym, jeżeli zaczynasz przygodę z tworzenie stron internetowych. WordPress jest dostępny także w modelu SaaSowym, ale zachęcam do przeczytania krótkiego poradnika jak zainstalować WordPress.

Podobne posty:

Najnowsze artykuły

Generator meta tagów SEO

generator meta tagow seo Przeczytaj

Google Indexing API i WordPress

Google Indexing API i WordPress Przeczytaj

Blog – strona internetowa z przemyśleniami

strona internetowa z przemyśleniami Przeczytaj
Więcej artykułów
strzalka w gore