obsluga newslettera w wordpress

Wtyczka do newsletterów w WordPressie

24 czerwca 2023 | 3 min czytania


Większość stron internetowych i praktycznie wszystkie dobrze prosperujące sklepy internetowe do prawidłowego działania marketingu potrzebują mailingu. Dla dewelopera oznacza to, że potrzebna jest wtyczka do newsletterów, która obsłuży kilka funjconalności.

Przede wszystkim taka wtyczka musi wyświetlić odpowiedni formularz, z odpowiednimi polami. Najbardziej podstawowymi polami są imię, adres email i zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Jednakże niektórzy marketerzy zbierają także inne dane do promocji swojego produktu.

Reasumując najlepiej jakby generowanie danych w formularzy do newslettera było dynamiczne i najlepiej jakbyśmy sami decydowali o tym, jakie dane chcemy zbierać.

Kolejną niezbędną funkcją jest korzystanie z tych danych. Tutaj otwiera nam się prawdziwe morze możliwości. Możemy po prostu eksportować dane i importować je w innej usłudze, a możemy także integrować usługę bezpośrednio z wtyczką do newsletterów w WordPressie.

Formularz do zapisu na newsletter

Jeżeli chcemy wyświetlić sam formularz, a mamy już wykupioną usługę w takich serwisach jak MailChimp lub GetResponse to bardzo łatwo możemy wygenerować formularz, który potem w prosty sposób wyświetlimy na stronie, a zapis przez niego doda rekordy w naszej usłudze.

Ma to jednak jeden minus. Formularze te są „gołe” i wymagają od nas podstawowej wiedzy CSS, żebyśmy mogli je ostylować, zeby zapewnić im odpowiedni wygląd na stronie internetowej.

Wtyczki z popularnych serwisów mailingowych

Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest wtyczka bezpośrednio od twórcy takiego rozwiązania. Zazwyczaj to dobra opcja. Ma tylko jeden minus. Jeżeli przestaniemy korzystać z rozwiązania danego partnera, np Mailchimp i zaczniemy np z Mailerlite wtyczka oczywiście nie będzie działać. Jedynym rozwiązaniem na to będzie ręczny eksport, a następnie import kontaktów bezpośrednio w panelach. Trzeba będzie o tym pamiętać jeszcze przed zakończeniem usługi u poprzedniego dostawcy.

Sprawdź też:   Jak wyglądała pierwsza strona internetowa

Co zrobić z zapisanymi użytkownikami w newslettrze

To bardzo dobre pytanie i w większości także zależy od tego w jaki sposób mamy je zapisane. Jeżeli tak, jak wcześniej opisaliśmy, tzn. bezpośrednio u dostawcy usług mailingowych, możemy wysyłać do nich maile, tworzyć scenariusze z bardziej i mnie skomplikowanymi akcjami, a możemy je także eksportować do innych serwisów.

Tworzenie scenariuszy mailingowych

Ostatnio coraz bardziej popularny staje się mailing, a co za tym idzie, popularność zyskują tytułowe wtyczki do newsletterów. Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy landing page z możliwością pobrania ebooka. Ale przecież nie będziemy go dawać za darmo!

Scenariusz ma obsłużyć kilka spraw:

  • użytkownik wypełnia formularz do pobrania ebooka
  • dane wpadają do serwisu mailingowego
  • w serwisie wysyłany jest email z linkiem do ebooka, a użytkownik dostaje tag „Wysłany ebook”

Gdy będziemy promować książkę to większy nacisk możemy wtedy postawić na użytkowników z tagiem „Wysłany ebook”.

To jest oczywiście przykładowy i bardzo prosty scenariusz, ale myślę, że dzięki temu jest łatwo zrozumieć scenariusze mailingowe.

Eksport danych

Eksport jest rzadko stosowany, chyba, że zdecydujemy się na inną usługę i potrzebujemy przenieść dane. Wspominaliśmy o tym wcześniej.

Eksport nie jest trudnym zadaniem, ale nie jest to tez sprawa dla początkującego. Często osoba tworząca strony internetowe nie jest w stanie poradzić sobie z eksportem i importem danych, a administrator sklepu internetowego, który nie jest w stanie napisać linijki kodu radzi sobie z tym bez problemu.

Najważniejszymi elementami eksportu danych w newsletterze są:

  • wyeksportowanie odpowiednich kolumn odpowiadających zapisanym danym
  • zapisanie w odpowiednim formacie ( najcześciej csv )
  • zmapowanie kolumn, czyli ustalenie jaka kolumna odpowiada jakim danym, przy imporcie

Najlepsza wtyczka do newslettera dla WordPressa

Nie wiemy, czy jest najlepsza, ale jest łącznikiem między tymi wszystkimi, najważniejszymi rzeczami, o których tutaj napisaliśmy. Pomaga tworzyć formularze według predefiniowanych motywów, których liczba stale wzrasta, kontakty można eksportować do zewnętrznych portali mailingowych poprzez plik csv.

wtyczka do newslettera wordpress

Integracje z serwisami mailingowymi w WordPress

Co więc z tymi integracjami? Oczywiście są. Na dzień dzisiejszy [24.06.2023] w budowie, ale będziemy tutaj informować jakie są postępy. Pierwszy prawdopodobnie będzie MailChimp 😉

Sprawdź też:   Strona internetowa biblioteki

Dodatkowe moduły

Także są. Pierwszym jest moduł do statystyk. Dzięki niemu możesz śledzić ile użytkowników zostało zapisanych prawidłowo, ilu nieprawidłowo, dostępni są ostatni zapisani subskrybenci zapisani przez dany formularz. Ten moduł będzie na pewno rozwijany.

Jeżeli macie jakieś pomysły jak możemy rozwinąć naszą wtyczkę o dodatkowe moduły zachęcamy do pisania.

Pamiętajcie, że robimy to dla Was. Korzystajcie 🙂

Skąd pobrać wtyczkę

Podobne posty:

Najnowsze artykuły

Wtyczka do newsletterów w WordPressie

obsluga newslettera w wordpress Przeczytaj

WooCommerce czy PrestaShop

WooCommerce czy PrestaShop Przeczytaj

Czym zajmuje się firma e-commerce?

Czym zajmuje się firma e-commerce? Przeczytaj
Więcej artykułów
strzalka w gore