instalacja wordpress

Instalacja WordPress

17 września 2021 | 2 min czytania


Każdy kiedyś zaczynał, a jak wiemy początki zazwyczaj nie są łatwe. Tworząc statyczne strony wystarczy, że znamy dwa języki – HTML i CSS. Dzięki nim możemy stworzyć już całkiem przyzwoitą stronę internetową. Jednakże często Klienci pytają o stronę na WordPressie. WordPress jest tak zwanym CMS, czyli systemem zarządzania treścią. Daje to możliwość edycji podstron, prowadzenia bloga, czy edycji informacji kontaktowych itd. Tak naprawdę WordPress daje bardzo dużo możliwości – od prostej strony firmowej, przez profesjonalny sklep internetowy, a kończąc na serwisie informacyjnym lub blogu. Stawiając stronę na WordPressie mamy dwie możliwości:

  • użcie gotowego motywu – dla niskich budżetów i osób, które nie poznały przede wszystkim podstaw PHP (i oczywiście HTML i CSS)
  • napisanie własnego motywu – dla większych budżetów, programista musi biegle posługiwać się HTML, CSS, PHP i najlepiej także JavaScript

Czy WordPress jest potrzebny dla zwykłych stron firmowych?

Zazwyczaj nie, ale osoby, które nie posługują się biegle językami programowania wolą użyć gotowego motywu, który wykona za nich większość pracy. Dla Klienta jest to głównie satysfakcja, że mogą w każdej chwili coś zmienić na stronie, ale też nie zawsze tak jest, ponieważ często te osoby po prostu nie wiedzą gdzie to zrobić, albo motyw nie ma takiej możliwości. Najważniejsze, żeby osoba techniczna, do kontaktu z nami wybrała najlepsze rozwiązanie pod nasze potrzeby. Czasami wydać pare złotych więcej, ale mieć coś dużo lepiej dopasowanego.

Sposoby instalacji WordPressa

Są dwa sposoby instalacji WordPressa:

  • autoinstalator
  • ręcznie

Autoinstalatory są bardzo wygodne, ponieważ jednym kliknięciem skrypt tworzy bazę danych, użytkownika bazy i instaluje WordPressa. Jednakże nie każdy instalator jest dobry. Niektóre hostingi w skrypcie instalacyjnym umieszczają swoje skrypty, żeby instalacja była bardziej „dostosowana” do ich oprogramowania. Wtedy przenosząc taką instalację WordPressa mamy problem, ponieważ niekoniecznie może to optymalnie działać na innym oprogramowaniu.

Sprawdź też:   Treści na stronę internetową

Przy ręcznej instalacji nie mamy takich problemów. Zajmie nam to trochę więcej czasu, ale myślę, że warto go poświęcić. Jedyne co musimy zrobić to utworzyć ręcznie bazę danych. 

Tworzenie bazy danych

Ręczne tworzenie bazy danych zajmuje dosłownie chwile. Najpopularniejszą bazą danych jest MySQL, która dostępna jest prawdopodobnie u każdego hostingodawcy. Zaczynając tworzenie musimy się oczywiście zalogować do panelu. W każdym hostingu odbywa się to inaczej. W cPanel jest specjalny kreator bazy danych. Wchodząc w niego mamy do podania nazwę nowej bazy, doklejany jest prefix. W następnym kroku tworzymy użytkownika. Zatwierdzamy i gotowe.

Musimy zapamiętać nazwę bazy, użytkownika i hasło, ponieważ będzie nam to potrzebne do konfiguracji instalacji WordPressa.

Instalacja WordPressa

Na samym początku musimy pobrać plik zip z instalacją WordPressa. Najlepiej zrobić to z oficjalnej strony. Plik zip wypakowujemy w katalogu, w którym chcemy mieć swojeg WordPressa. Po wypakowaniu wchodzimy w ścieżkę i uruchomi się instalacja. Przechodzimy przez wszystkie kroki instalacji:

  • Wybór języka – tutaj sprawa jest prosta, wybieramy język polski, chyba, że robimy usługę dla klienta zagranicznego
  • wybór języka wordpress
  • Konfiguracja bazy danych – tutaj musimy wpisać dane, które zadeklarowaliśmy przy tworzeniu bazy danych, czyli nazwę, użytkownika i hasło. Ponadto mamy do wpisania prefix, domyślny jest wp_ i najlepiej taki zostawić oraz adres serwera bazy danych – zazwyczaj localhost.
  • konfiguracja bazy danych wordpress
  • Konfiguracja WordPressa – po uruchomieniu instalacji dostaniemy do wpisania pare opcji typu Tytuł witryny, nazwa użytkownika itd. Po uzupełnieniu tych danych klikamy Zainstaluj WordPressa.
konfiguracja wordpress

Po ukończeniu tego procesu Instalacja WordPressa jest zakończona i możemy zająć się tworzeniem strony internetowej.

Podobne posty:

Sprawdź też:   Ile kosztuje tłumaczenie strony internetowej?

Najnowsze artykuły

Wtyczka do newsletterów w WordPressie

obsluga newslettera w wordpress Przeczytaj

WooCommerce czy PrestaShop

WooCommerce czy PrestaShop Przeczytaj

Czym zajmuje się firma e-commerce?

Czym zajmuje się firma e-commerce? Przeczytaj
Więcej artykułów
strzalka w gore