virtual library for wordpress

Strona internetowa biblioteki

15 lipca 2021 | 2 min czytania


Każda szanująca się biblioteka lub jakikolwiek inny spis lub baza książek powinna mieć stronę internetową, a w niej informacje o znajdujących się w danej bibliotece książkach. W dzisiejszych czasach bowiem większość ludzi zanim uda się do biblioteki, żeby wypożyczyć książkę, wejdzie do Internetu, żeby sprawdzić, czy dana książka jest dostępna lub czy w ogóle dana biblioteka posiada ten tytuł w swoim zbiorze.

Niewykonalne byłoby dawać informację po każdym wypożyczeniu lub oddaniu książki, ponieważ pracownicy mieliby strasznie dużo dodatkowej pracy, a czytelnik, zanim znalazłby informacje o tym, czy książka jest dostępna, czy nie, straciłby ochotę na przeczytanie jej.

Czym charakteryzuje się strona dla biblioteki

Strona dla biblioteki powinna mieć przede wszystkim lokalizację, gdzie znajduje się dana biblioteka i jej filie. Ponadto, niezbędnymi informacjami są między innymi godziny otwarcia i informacja, czy czytelnik musi spełniać jakieś specjalne wymagania (na przykład czy musi posiadać kartę). Strony dla bibliotek są raczej proste. Nie powinniśmy oczekiwać tam skomplikowanych motywów graficznych, ponieważ jest to rodzaj strony informacyjnej. Użytkownik takiej strony przychodzi po konkretną informację, a minimalistyczny i prosty layout pomaga mu w szybkim wyszukaniu informacji.

Administrowanie strony dla biblioteki

Administrator strony bibliotecznej ma nie lada zadanie z wyszukaniem odpowiednich narzędzi, które w stu procentach zaspokoją zarówno pracowników jak i użytkowników strony. W przypadku samej strony informacyjnej biblioteki może to być zwykła strona statyczna, na której informacje będą aktualizowane raz na jakiś czas, ale jeżeli chcielibyśmy dać więcej wygody użytkownikowi i umożliwić mu sprawdzanie dostępności książki musimy mieć CMS, czyli system zarządzania treścią który będzie dynamicznie zmieniał treści na naszej stronie.

Sprawdź też:   Jak założyć bloga

Dzięki takim rozwiązaniom możemy bardzo wygodnie zarządzać naszą wirtualną wersją biblioteki.

Najpopularniejszym i według mnie najlepszym CMSem jest WordPress. Narzędzie to jest darmowe i posiada dużo dodatkowych rozszerzeń, również darmowych.

Gotowe rozwiązanie dla strony biblioteki

Niestety sam WordPress nie wystarczy, żebyśmy mogli utworzyć naszą bazę książek, musimy go trochę rozszerzyć o dodatkową wtyczkę. Na szczęście istnieje gotowe rozwiązanie tego problemu i w dodatku jest darmowe!

library plugin for wordpress

Virtual Library

Wtyczka do WordPressa, która rozszerza go o nowy typ posta (Książki) oraz własne szablony wyświetlania danych widoków (pojedyncza książka, kategorie książek, hashtagi). Jest to gotowe rozwiązanie dla strony biblioteki, które wystarczy zainstalować z oficjalnego repozytorium WordPressa, dzięki czemu mamy pewność bezpieczeństwa i automatycznych aktualizacji.

Ponadto wtyczka w oryginalnej wersji jest w języki angielskim i polskim.

Zobacz stronę techniczną wtyczki Virtual Library

Podobne posty:

Najnowsze artykuły

WooCommerce czy PrestaShop

WooCommerce czy PrestaShop Przeczytaj

Czym zajmuje się firma e-commerce?

Czym zajmuje się firma e-commerce? Przeczytaj

Własna strona internetowa

Własna strona internetowa Przeczytaj
Więcej artykułów
strzalka w gore