Z czego składa się strona internetowa

Z czego składa się strona internetowa

14 maja 2021 | 2 min czytania


Zapewne wielu z nasz zastanawia się, jak tworzy się strony internetowe. Codzienne przeglądanie Internetu przez dociekliwych daje więcej pytań niż odpowiedzi, dlatego postanowiliśmy napisać ten artykuł, który oświeci nieco nasz umysł i odpowie na, chociaż niektóre pytania. Odpowiemy w nim między innymi na pytanie, czy jesteś osobą, która może stworzyć stronę internetową, jakie są warunki do spełnienia, żeby strona działała oraz przedstawimy technologie tworzenia stron internetowych. Mamy nadzieje, że ten artykuł zmieni Twoje podejście i zarazimy Cię naszą pasją do tworzenia stron internetowych. Nie traćmy więc czasu, zaczynajmy!

Kto może stworzyć stronę internetową

Stronę internetową może stworzyć tak naprawdę każdy, kto ma taką ambicję. Przeglądając internet często widzimy, że nie wszystkie strony wyglądają podobnie pod względem designu. Jedne są proste, z maksymalnie dwoma kolorami, drugie są okraszone duża ilością animacji, a trzecie są też abstrakcyjne, które atakując nas efektami z każdej strony. Nie każdy może stworzyć tak rozbudowaną stronę internetową (przynajmniej na początku), ale każdy może stworzyć taką prostą. Oczywiście nie od razu. Musimy uzupełnić swoją wiedzę o dwa podstawowe języki kodowania stron internetowych – HTML i CSS. Więc odpowiadając na pytanie kto może stworzyć stronę internetową mogę śmiało odpowiedzieć, że każdy, ponieważ są do relatywnie łatwe języki, których może się nauczyć każdy.

Warunki do spełnienia, żeby strona działała

Oprócz napisania strony internetowej potrzebujemy jeszcze hosting, na którym będzie stała nasza strona. Hosting jest takim miejscem w Internecie, na którym możemy wgrać nasze pliki, a wywołując stronę będą się ładowały. Wgranie plików na serwer(hosting) jest bardzo łatwe. Możemy to zrobić w panelu administracyjnym, który udostępnia firma hostingowa, w której mamy wykupioną usługę lub przez FTP, czyli np. takie programy jak TotalCommander. Istnieją jeszcze inne sposoby, ale są one bardzo profesjonalne. Ostatnim warunkiem do spełnienia jest domena. Dzięki domenie możemy wywołać stronę. Firmy hostingowe do wykupionego hostingu dają automatycznie standardową domenę, ale są one długie i „brzydkie”. Przykładem takiej domeny jest np. login.nazwahostingu.pl. Żeby wyglądało to ładnie i żeby szybciej użytkownik mógł to wpisać w wyszukiwarce wykupujemy domenę typu login.pl

Sprawdź też:   Podstrona kontakt na stronie internetowej

Lista warunków do spełnienia, żeby strona działała

  • hosting
  • domena
  • kod źródłowy strony

Technologie tworzenia stron internetowych

Istnieją także inne sposoby na tworzenie stron internetowych. Stronę można zrobić na popularnych CMS-ach, czyli tak zwanych systemach zarządzania treścią. Są to systemy, dzięki którym nie musimy mieć umiejętności programistycznych, deweloperskich, a możemy tworzyć strony internetowe. Dla wielu osób jest to zbawienie, jeżeli mają ograniczony budżet, a ich firma potrzebuje strony internetowej. Z drugiej jednak strony są deweloperzy, którzy ścierają się z nieumiejętnym tworzeniem stron na popularnych CMS-ach.

Do najlpopularniejszych CMS-ów należą:

  • WordPress
  • Joomla!
  • Drupal
  • ModX
  • Typo3

Jednakże numerem 1 z nich jest niewątpliwie WordPress. Więc jeżeli chodzi o technologie tworzenia stron internetowych są też sposoby, które niektórzy nazywają klikaniem, ale jeżeli nie czujemy się na siłach, lepiej zlecić te pracę profesjonalistom. Wchodzą tu także kwestie bezpieczeństwa, które są na stronie internetowej najważniejsze.

Podobne posty:

Najnowsze artykuły

WooCommerce czy PrestaShop

WooCommerce czy PrestaShop Przeczytaj

Czym zajmuje się firma e-commerce?

Czym zajmuje się firma e-commerce? Przeczytaj

Własna strona internetowa

Własna strona internetowa Przeczytaj
Więcej artykułów
strzalka w gore