wordpress szablony

WordPress szablony warte uwagi

15 marca 2022 | 2 min czytania


CMS WordPress składa się z wielu komponentów. Jednym z nich jest szablon, a właściwie motyw, bo tak nazwany jest on w tym systemie. Motyw to nic innego jak wizualna szata graficzna strony. Posiada ona templatki, które wyświetlają na przykład pojedyncze wpisy, archiwa, strony poszczególnych kategorii itd.

Źródeł wordpressowych motywów jest kilka. Niektóre płatne, niektóre darmowe. Wcale nie ma tutaj zastosowania zasada, że te płatne są lepsze. Jestem w stanie wysunąć nawet tezę, że jest odwrotnie. Najpopularniejszym źródłem jest oficjalne repozytorium, czyli wordpress.org.

Motywy WordPress.org

W oficjalnym repozytorium znajdują się tylko sprawdzone pod kątem m.in. bezpieczeństwa motywy. Jest to bardzo dobry argument, żeby zainstalować taki motyw na własnej stronie internetowej, ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejsze i to na nie powinniśmy kłaść największy nacisk. Tworzenie stron internetowych za pomocą tego typu motywów jest także darmowe, co daje bardzo tanie wdrożenie.

Jeżeli zainteresowały Cię tego rodzaju motywy znajdź taki, który Ci się oczywiście podoba, ale zwróć też uwagę na to, żeby był nadal wspierany i żeby co jakiś czas wychodziły do niego aktualizacje. Jest to ważne również pod katem bezpieczeństwa.

Płatne marketplace’y

Wiele osób korzysta z tego rodzaju motywów jednakże ja nie polecam. Agencja interaktywna, która postanowiła stworzyć stronę internetową na postawie motywu z marketplace’a nie będzie dobrą agencją. Wiele takich motywów jest, krótko mówiąc, niestabilne. Zawiera funkcjonalności w kodzie samego motywu. Przypominam tu, że motyw jest odpowiedzialny za wygląd strony, za funkcjonalności odpowiadają wtyczki.

Poza tym te motywy są drogie. Jeżeli jest to płatność jednorazowa to jakoś da się to przeżyć, jeżeli natomiast sprzedawca bazuje na systemie subskrypcyjnym to warto dwa razy się zastanowić, czy nie lepiej zainwestować w projekt graficzny i własny, customowy motyw, który opisuje poniżej.

Sprawdź też:   Strony internetowe bez reklam - idealny wybór dla najbardziej wymagających

Własne motywy

Jest to bez dwóch zdań najlepsza z tych opcji. Jeżeli „bawimy się” w tworzenie stron internetowych to wiemy, że te motywy zawierają tylko to, co muszą i ich kod jest dużo szczuplejszy. Jest to bardzo ważne, ponieważ duże kawałki kodu dłużej się wczytują, a to drażni zarówno użytkownika, jak i roboty indeksujące.

Własny motyw możemy dowolnie modyfikować, pozostałe teoretycznie też, za pomocą motywu potomnego, ale często jest to bardzo utrudnione, ze względu na uniwersalność, która powoduje, że kod często jest zawiły i nieczytelny.

Podobne posty:

Najnowsze artykuły

Wtyczka do newsletterów w WordPressie

obsluga newslettera w wordpress Przeczytaj

WooCommerce czy PrestaShop

WooCommerce czy PrestaShop Przeczytaj

Czym zajmuje się firma e-commerce?

Czym zajmuje się firma e-commerce? Przeczytaj
Więcej artykułów
strzalka w gore