WordPress 6 - jakie nowości

WordPress 6 – jakie nowości

15 kwietnia 2022 | 6 min czytania


WordPress 6 to kolejny ukłon teamu developerów tworzących tego niesamowitego CMS-a w stronę Full Site Editing. W poprzednich edycjach, czyli końcowych wersjach „piątki”, zostały wprowadzone początkowe, ale fundamentalne funkcjonalności tego założenia.

Plan na przyszłość WordPressa jest taki, żeby użytkownik nietechniczny mógł edytować każdą stronę, szablon wyświetlający dany post, archiwum kategorii itd. W zasadzie po wejściu nowej wersji jest już to możliwe.

Przedstawione poniżej zmiany są na razie dostępnie jedynie z domyślnym szablonem, dołączonym z WordPressem, ponieważ tylko on spełnia całą idee Full Site Editing. Tak naprawdę projekt jest jeszcze w fazie beta, więc pewnie jak tylko to się zmieni, powstaną nowe.

Chociaż tutaj szablon ma najmniejsze znaczenie i bardziej liczy się to, czy posiada wszystkie funkcjonalności, tak jak domyślny Twenty Twenty-Two od zespołu WordPressa, ponieważ w nowym edytorze cały szablon możemy zbudować od zera, nie znając żadnego języka programowania.

Jest to bardzo piękna, futurystyczna wizja, dzięki której WordPress może wejść na zupełnie inny poziom, na którym nie był jeszcze żaden CMS. Być może znikną destrukcyjne page builidery typu Elementor, Divi, Bakery itd., których używają użytkownicy nietechniczni z myślą o tym, żeby mieć kontrolę nad edycją całej strony.

Niestety ludzie trochę nie mają zaufania do Gutenberga, nie wiadomo czemu. Moim osobistym zdaniem, dlatego, że niektórzy twórcy stron internetowych po prostu nie potrafią obsłużyć tego natywnego edytora.

Nowości ogólne

Widać, że twórcy Gutenberga słuchają ludzi korzystających z niego, a świadczą o tym nowości, które wprowadzają do niego. Da się również zauważyć, że są one głęboko przemyślane nie tylko przez programistów, ale przez cały zespół ekspertów.

Przełącznik styli

Bardzo przydatna funkcja, przede wszystkim dla tych, którzy tworzą strony internetowe z dodatkowymi, autonomicznymi podstronami, na przykład z landing page’ami. Myślę, że w tym przypadku ta opcja sprawdzi się najlepiej, ale pewnie nie tylko. Z czasem zapewne znajdzie się dużo więcej zastosowań dla tego rozwiązania.

Jak to działa? Musimy zapisać konfigurację styli, a potem przy edycji na przykład jakiejś strony możemy sobie przełączać style i sprawdzać, która z naszych konfiguracji będzie najlepsza. Zmieniają się wtedy wszystkie zapisane style, czyli kolory, fonty i mamy to w podglądzie na żywo.

Sprawdź też:   Co to jest CMS

Więcej szablonów do edycji

Tutaj mamy kwintesencje Full Site Editing i właśnie dzięki temu, od wersji 6.0 możemy edytować całą stronę. A o co chodzi dokładnie? Dokładnie chodzi o to, że mamy do edycji dużo więcej szablonów niż w pozostałych wersjach, a co za tym idzie mamy realną kontrolę nad tym, jak będzie wyglądać nasza strona internetowa dosłownie co do piksela.

Templatki do edycji strony internetowe na WordPressie 6.0 są rozszerzone o:

  • autor,
  • data,
  • kategorie,
  • tag
  • taksonomia.

Dodane nowe bloki

To było według mnie nieuniknione, ale bardzo się cieszę, że to stało się faktem. Nowe bloki można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza kategoria to taka, która dodaje jakąś zawartość dynamiczną na stronę i są mamy do wyboru coś takiego:

  • Komentarze,
  • Czytaj więcej,
  • Brak wyników w pętli zapytań,
  • Biografia posta autora,
  • Bloki awatarów.

Jest również druga kategoria, która mnie dużo bardziej cieszy i wydaje mi się, że ucieszy każdego programistę, który bazuje na Bootstrapie, bo wydaje mi się, że jest to swojego rodzaju ukłon Teamu WordPressa w stronę Bootstrapa, za który bardzo dziękujemy.

Ta kategoria bardziej dotyczy layoutu strony i udostępnia poniższe bloki:

  • row,
  • stack.

Są one rozszerzeniem bloku Grupa. Wszystkie trzy zostały bardzo rozbudowane i mają mnóstwo opcji, dzięki którym Gutenberg staje się poważnym graczem.

Webfonts API

Dzięki tej opcji będziemy mogli zarządzać w panelu naszymi fontami, jednakże prawdopodobnie będziemy musieli je wcześniej zarejestrować za pomocą PHP lub theme.json. 

Mimo to taka opcja będzie bardzo przydatna, tym bardziej, dla deweloperów, którzy tworzą stronę internetową dla klienta. Będzie on mógł zarządzać typografią z panelu.

Edytor Gutenberg

W tym wypadku mam wrażenie, że ta poprawka jest efektem jakiegoś szpiega, który siedział w mojej głowie przez ostatni rok 😀 Praktycznie wszystkie UX-owe błędy Gutenberga są wyeliminowane w tej wersji i praca z nim powinna być dużo szybsza i efektywniejsza, a dla agencji interaktywnych bardziej bezpieczna.

Zaznaczanie wielu bloków do edycji

Tego zdecydowanie brakowało w poprzednich wersjach. Często przy edycji długiej podstrony był z tym lekki problem. Jeżeli strona miała dużo tekstu, to analogicznie miała dużo paragrafów, więc każdy paragraf trzeba było osobno usuwać, co było bardzo niewygodne.

Sprawdź też:   Jak zablokować stronę internetową

W nowej wersji możemy zaznaczyć, nie tylko kilka paragrafów naraz, ale dowolny tekst, który chcemy usunąć lub edytować. Jest to zdecydowana oszczędność czasu.

Szybkie wstawianie elementów

Wstawianie na przykład linków czasami mogło być uciążliwe. Jest to bardzo fajnie rozwiązane w nowej wersji. Zastosowane są specjalne shortcode’y. Chcąc wstawić link wpisujemy [[ , a następnie zaczynamy pisać to, co chcemy wstawić, a Edytor na żywo filtruje wyniki.

Przy wstawieniu przycisku należy wpisać /button i pojawi się przycisk. Analogicznie można wstawić każdy inny element.

Wielokrotne zaznaczanie bloków (shift)

To jest uzupełnieniem zaznaczania wielu bloków do edycji. W widoku listy w poprzednich wersjach można było zaznaczyć tylko jeden blok i dotyczyło to również tych, którzy pomyśleli, że shift wszystko załatwi 😀

Tak nie było, ale zostało to poprawione w WordPressie 6.0. Możemy zaznaczać wiele bloków za pomocą shifta, przesuwać je, powielać i tak naprawdę robić prawie wszystko, co z blokiem pojedynczym.

Panel edycji – można zamienić ikony na tekst

Zaznaczając dany blok w Edytorze Gutenberg wyświetla nam się panel edycji. Jest on zwizualizowany ikonami. Dla niektórych może być to faktycznie kłopotliwe, ponieważ ikony mogą się mylić lub ktoś może jakichś po prostu nie znać.

Ja z tym nie mam problemu, ale pochwalam ten pomysł. W preferencjach możemy ikony zamienić na tekst, który bez problemu odczytamy i nawet jeżeli nie będziemy znali panelu, będziemy wiedzieli co dana opcja reprezentuje.

Blokowanie bloku/ów

Często mi brakowało tej opcji robiąc stronę internetową dla klientów. Nietechniczni klienci chcą zazwyczaj mieć dostęp do edycji strony. Inaczej sobie nie wyobrażam przekazać strony internetowej. Ale nie chcą mieć pełnej edycji, żeby czegoś nie zepsuć.

Prywatnie nigdy nie lubiłem budować stron bazując na ACF, według mnie to jest tylko dodatek i cały content strony nie powinien się na nim opierać, ale często był to jedyny wybór. Z wersją 6.0 WordPressa wszystkie wątpliwości są rozwiane.

Można zablokować wybrane bloki tak, żeby klient nie mógł na przykład przesunąć czegoś, usunąć, czy zmienić czegoś kluczowego w bloku. Do edycji można zostawić jedynie tekst i obrazki i to nietechnicznemu klientowi wystarczy, nie będzie musiał się bać, że coś zepsuje.

Nowości w projektowaniu

Wielu osobom zapewne brakowało także tych opcji do tego, żeby przesiąść się z page builiderów na natywny Edytor Gutenberg. Zapewne większość wizualnych opcji można wykonać modyfikując kod CSS, ale nie każdy go zna i nie musi znać.

Sprawdź też:   Ile kosztuje tłumaczenie strony internetowej?

Większe możliwości w zmianie layoutu

Poprzednio w edytorze nie było kilku opcji, które śmiało można nazwać podstawowymi, jeżeli mówimy o edytorze stron internetowych. Tutaj jestem w stanie zrozumieć ludzi, którzy nie potrafili się przerzucić na Gutenberga, ponieważ dla mnie było to też trochę uciążliwe, ale zawsze wybrnąłem CSS-em.

Jeżeli natomiast ktoś nie miał styczności ze stylowaniem to tak naprawdę nie miał jak wybrnąć z tego.

Dodane opcje, które ułatwiają projektowanie w nowym Gutenbergu to między innymi:

  • spacing między blokami,
  • zaokrąglenia,
  • wyrównianie.

Oczywiście nie wszystkie są wszędzie dostępne, ale ważne, że to jest wprowadzone tam, gdzie jest to niezbędne.

Poprawienie ustawień typografii

W poprzednich wersjach, w polskiej wersji był bardzo duży błąd, który uniemożliwiał zmianę wielkości fontu. W bloku typu akapit nadal nie widzę tej opcji, być może to kwestia aktualizacji, ale wydaje mi się, że nie.

To według mnie też przemyślana opcja, która ujednolici wszystkie paragrafy tak, żeby nie były każdy innej wielkości. Świadczy o tym możliwość wybrania wielkości nagłówka. Nie możemy wybrać konkretnej wielkości, na przykład 40 pikseli. Są cztery zdefiniowane wielkości i to ich możemy użyć.

Nasuwa się pytanie: Co jeżeli będziemy chcieli wyróżnić jeden paragraf wielkością fonta? Być może będzie można zdefiniować kilka wielkości podobnie jak przy nagłówkach. Oby tak było. Jeżeli nie, pozostaje nam CSS.

Możliwość zachowania własnych styli

Ważnym elementem w Edytorze stron internetowych jest również możliwość zapisania własnych styli globalnych. Co to dokładnie jest? Dokładnie chodzi o to, że jak ustawimy, żeby paragraf był koloru czarnego to ma być taki globalnie, czyli wszędzie.

Dotyczy to oczywiście wszystkich bloków dostępnych w Gutenbergu i nie tylko. Ustalone przez nas style możemy zapisać jako Custom Styles, czyli własne. Dzięki temu to, co ustaliliśmy ma pierwszeństwo przed standardowymi stylami motywu i daje nam to możliwość pełnej edycji strony.

Podsumowanie

Od samego początku jestem zwolennikiem Gutenberga, mimo, że wiele osób chciało mnie do niego zniechęcić. Nie dałem się i z czasem doszedłem do wniosku, że te „dobre rady” są od ludzi, którzy po prostu nie wiedzą jak tworzyć za pomocą natywnego edytora WordPressa.

Jeżeli chcesz przetestować wersję beta nowej generacji znajdziesz ją pod tym linkiem.

Jeżeli natomiast zainteresował Cię temat i chciałbyś więcej informacji, zobacz relację i przedstawienie nowych funkcjonalności przez ekipę WP:

https://wordpress.tv/2022/04/06/wordpress-6-0-product-walk-through/

Podobne posty:

Najnowsze artykuły

Wtyczka do newsletterów w WordPressie

obsluga newslettera w wordpress Przeczytaj

WooCommerce czy PrestaShop

WooCommerce czy PrestaShop Przeczytaj

Czym zajmuje się firma e-commerce?

Czym zajmuje się firma e-commerce? Przeczytaj
Więcej artykułów
strzalka w gore