
Jak zainstalować WordPress
8 marca 2022 | 2 min czytania
Wielu początkujących, którzy postanowili stworzyć własną stronę internetową zapewne trafiło na barierę pod tytułem: jak zainstalować WordPress. To całkowicie normalne. Niestety muszę też powiedzieć, że takich barier będzie więcej, ponieważ mimo ogólnej opinii, że w WordPressie tworzenie stron internetowych jest bardzo proste to i prawda i nie.
Prawda to jest, ponieważ jeżeli chcemy stworzyć prostą stronę internetową, która nie będzie wychodzić poza ramy zainstalowanego szablonu, a funkcjonalności będą rozszerzane wtyczkami z oficjalnego repozytorium WordPressa, ewentualnie z płatnych źródeł.
Mimo to, zachęcam każdego do stworzenia nawet prostego bloga, na którym będzie mógł opisywać swoje życie codzienne, kartki z życia zawodowego itd. Jest to swojego rodzaju pamiętnik, który można rozbudować w sposób, który może dać w przyszłości zarobek.
Skąd pobrać WordPressa
Przed instalacją CMS WordPress musimy pobrać paczkę instalacjyjną. Dostępna jest na oficjalnej stronie WordPress-a, pod linkiem: https://wordpress.org/download/
Mniej więcej w połowie strony jest przycisk: Download z dopiskiem ostatniej stabilnej wersji. Klikamy i pobieramy. Otrzymamy plik z rozszerzeniem .zip, który musimy rozpakować. To wszystko, mamy już gotowe pliki, które będziemy mogli wykorzystać do ręcznej instalacji CMS WordPress.
Instalacja WordPress na serwerze lokalnym
Wielu deweloperów instaluje oprogramowanie najpierw na serwerze lokalnym, następnie konfiguruje wszystko, co potrzeba, „przerzuca” na środowisko deweloperskie, do którego ma ograniczony dostęp klient, a gdy wszystko już jest zrobione, strona lub sklep internetowy przenoszony jest na serwer produkcyjny.
Chodzi tutaj głównie o to, żeby przerwa w emisji strony internetowej była jak najkrótsza, ale także, żeby klient po zrobieniu strony nagle nie zniknął 🙂
Xampp
Bardzo pomocnym narzędziem do organizacji środowiska lokalnego jest program XAMPP. Można dzięki nim stworzyć lokalny serwer Apache oraz bazę danych MySQL. Są to dwie rzeczy, niezbędne do uruchomienia WordPressa. XAMPP ma jeszcze kilka innych opcji, ale nie ma sensu ich omawiać.
Program XAMPP można pobrać stąd: https://www.apachefriends.org/pl/download.html
Instalacja WordPressa z użyciem XAMPP-a
Po pobraniu XAMPP-a uruchamiamy go, i uruchamiamy dwie rzeczy: serwer Apache oraz bazę danych MySQL, które są potrzebne do instalacji.

Żeby dodać pliki prawidłowo wchodzimy w ścieżkę XAMPP-a, czyli:
C://xampp/htdocs
Tam tworzymy folder o nazwie np. wordpress i zgrywamy pliki, które wypakowaliśmy z pobranego archiwum .zip ze strony WordPressa. Ważne, żeby do stworzonego przez nas folderu skopiować pliki samego WordPressa, czyli te, gdzie znajduje się folder wp-content, wp-includes, wp-admin i inne pliki. Nie może on być opakowany w kolejny folder.
Gdy już to mamy zrobione wchodzimy ponownie w panel XAMPP-a i przy opcji MySQL klikamy na Admin. Dzięki temu wejdziemy do phpmyadmin. Tam tworzymy bazę danych do naszego oprogramowania.
Dane oczywiście zapamiętujemy i przechodzimy do przeglądarki. Wpisujemy w niej:
localhost/wordpress
Uruchomi nam się instalator, w którym pierwszym krokiem będzie wybór języka.
Drugi krok to konfiguracja bazy danych:
- Nazwa to ta, którą wpisałeś przy tworzeniu
- Użytkownik: root
- Hasło zostawiasz puste
- Host: localhost
- Prefix: możesz wybrać jaki chcesz, domyślnie wp_
Następnie pojawi się ekran konfiguracji strony. Tam już sobie konfigurujesz wszystko pod siebie.
Instalacja WordPress na serwerze produkcyjnym
Instalacja WordPress na serwerze producyjnym w zasadzie niczym się nie różni. Jedyna różnica jest w tym, że bazy danych tworzymy a poziomy phpmyadmin na serwerze, zazwyczaj opcja ta dostępna jest przez panel administracyjny hostingu, a pliki instalacyjne wgrywamy do odpowiedniego folderu przez FTP lub inne alternatywne metody.

Tutaj w instalator musimy wejść wpisując adres swojej domeny w przeglądarce, a następnie skonfigurować go dokładnie tak samo jak powyżej. Jednakże dane bazy danych mogą się różnić. Na pewno użytkownik będzie inny, ponieważ tworząc bazę danych z poziomu panelu administracyjnego hostingu, określimy jego nazwę.
Autoinstalatory
Autoinstalatory to takie skrypty, które za pomocą paru „klików” zainstalują odpowiednie oprogramowanie na stronie, w tym wypadku WordPressa. Tworzenie stron internetowych za pomocą autoinstalatorów nie jest zalecane. Często hostingi oprócz czystej instalacji, wgrywają także swoje skrypty, które utrudniają przenoszenie stron internetowych pomiędzy hostingami.
Nie wiemy do końca, czy takie autoinstalatory stworzone przez dany hosting nie mają jakichś luk bezpieczeństwa, a na tym nam powinno zależeć najbardziej.
Hosting dla WordPress
Ostatnio większość firm hostingowych wśród swoich usług wyodrębniło takie pakiety jak na przykład: Hosting dla WordPress, czy Hosting dla PrestaShop itd. Są to dedykowane usługi pod konkretne skrypty dla CMS-ów i sklepów internetowych. Opinie na ten temat, czy są lepsze, czy nie, są różne.
Jedni wykupują dedykowane hostingi pod WordPress, inni zwykłe, ja szczerze mówiąc ogromnej różnicy nie zauważyłem. Jeżeli strona jest dobrze zoptymalizowana, te różnice w ładowaniu strony, będą, ale niewielkie.
Tyle samo jest opinii odnośnie samych firm hostingowych. Ja od dawna korzystam ze Smarthost. Nigdy mnie nie zawiedli, support jest genialny, a to jest bardzo ważne. Kod rabatowy do ich usług poniżej:
https://www.smarthost.pl/?partner=d1015420
Instalacja motywu do WordPress
W zależności, czy chcesz budować stronę na gotowym motywie WordPressa, czy sam go chcesz budować możliwości jest wiele. Dzięki darmowej licencji WordPressa i dodatkowego oprogramowania do niego, w motywach możesz przebierać. Są dwie formy zainstalowania go. Możesz wejść na stronę wordpress.org i tam w zakładce themes/motywy przeglądać sobie te, które Ci się podobają, ewentualnie jakiś pobrać i wgrać na stronę internetową. Możesz też zainstalować darmowy motyw z repozytorium w zakładce motywy w swoim panelu administracyjnym.
Użytkownicy tacy jak agencja interaktywna lub freelancerzy raczej piszą motywy od zera, na podstawie projektu graficznego. Wtedy trzeba znać takie języki jak HTML, CSS, PHP a także JavaScript.
Swój wygląd sklepu można także zrobić bez znajomości języków programowania. Są do tego przeznaczone takie narzędzia jak Elementor, Divi itd. Są to tak zwane page builidery. Jednakże jak się pewnie domyślacie, nie są to zalecane narzędzia do budowy stron internetowych.
Instalacja wtyczek do WordPress
Wtyczki bardzo efektywnie rozszerzają funkcjonalności naszej strony internetowej. Podstawową, którą powinna mieć każda strona jest wtyczka do SEO, która organizuje nasze dane na język, który preferuje robot wyszukiwarki. Najpopularniejszymi wtyczkami do SEO są YoastSeo, Rank Math albo All-in-One SEO.
Wtyczki do WordPressa mają bardzo różne zastosowania. Możemy przerobić go na forum, crm-a, a najczęściej WordPressy przerabiane są na sklepy internetowe, dzięki wtyczce Woocommerce.
Wtyczki podobnie jak motywy można przeglądać i pobierać ze strony wordpress.org, a także z poziomu panelu administracyjnego w menu wtyczki – dodaj nową.
Jeżeli wiesz już jak zainstalować WordPressa śmiało pobieraj i instaluj. Jeżeli nie chcesz wychodzić od razu do świata skonfiguruj sobie środowisko lokalne i tam działaj – nie ma praktycznie żadnych ograniczeń.