Jak zacząć robić stronę internetową

Jak zacząć robić stronę internetową

4 marca 2022 | 2 min czytania


Jeżeli masz ambicję i zastanawiasz się jak zacząć robić stronę internetową zapraszamy do przeczytania tego artykułu. Przejdziemy tu krok po kroku przez wszystkie niezbędniki, które potrzebujesz do tego, żeby stworzyć własną stronę internetową.

Jakość i wygląd tej strony będzie oczywiście zależała od Twoich umiejętności, ale tworzenie stron internetowych to ciągła nauka. Cały czas wychodzą nowe technologie, biblioteki rozszerzenia i cały czas swoją wiedzę trzeba rozszerzać.

Języki programowania

Żeby zacząć tworzyć strony internetowe musimy wiedzieć jak mamy to robić. Przede wszystkim strona internetowa składa się w 100% z tekstu. Pewnie zastanawiasz się teraz: „Ale jak z tekstu, skoro są obrazki i filmy?”. Tak, to prawda, ale de facto na stronie internetowej dodany jest tylko link do tego medium, zamiast samego obrazka lub filmu.

Skąd zatem wiadomo co w tym kodzie pisać? Absolutnym must have w kodowaniu stron internetowych jest znajomość języka HTML, ponieważ to właśnie w tym języku czyta przeglądarka. Ja osobiście polecam kursy na Udemy, są częste promocje. Ale jeżeli szkoda Ci kasy na początek można także skorzystać z darmowych tutoriali i kursów na youtube, jest ich mnóstwo. Staraj się tylko zbadać, czy kurs jest w miarę aktualny.

Poza tym, żeby strona w miarę wyglądała, musimy się także nauczyć języka CSS, jeżeli chodzi o tworzenie stron internetowych jest to bardzo ważne. Jest on dosyć prosty, ponieważ wszystko jest opisywane w języku angielskim, więc ktoś, kto go zna praktycznie musi się nauczyć tylko jego działania.

Gdzie to zapisać

Tworząc stronę internetową bez potrzeby „większych” technologii jak interpretatory PHP, czy bazy danych, możemy stronę zapisać po prostu na własnym dysku twardym. Tam możemy sobie ją edytować i na żywo podglądać efekty zmian.

Sprawdź też:   One page - strona internetowa bez podstron

Jednakże, żeby strona była ogólnodostępna w sieci Internet, musimy umieścić ją na serwerze. Najczęściej strony są umieszczane przez usługę hostingową. Jest to usługa, która „oddaje” część serwera do własnego użytku. Wtedy koszty drastycznie się zmniejszają. Więcej w artykule gdzie zapisywane są strony internetowe

Każda agencja interaktywna ma własne standardy jeżeli chodzi o hostowanie stron internetowych, ja osobiście polecam smarthost.pl i poniżej udostępniam link rabatowy do usługi:

https://www.smarthost.pl/?partner=d1015420

Jakiego programu używać do programowania

Programów do tworzenia stron internetowych jest mnóstwo. Są takie, które się specjalizują w konkretnej technologii, języku, jak na przykład PHPStorm, jak sama nazwa mówi służy do programowania w PHP. Ja swoje pierwsze strony internetowe pisałem w Windowsowym Notatniku, ale dzisiaj jak edytuję pojedynczy plik „na szybko” w Notatniku jestem bliski rzutu komputerem.

Najbardziej rozpowszechnionym i elastycznym programem do programowania jest Microstoft Visual Studio Code. Posiada on bardzo dużo darmowych modułów do tego, aby programista miał możliwość wygodniejszej pracy i nie musiał się przełączać między programami.

Oprócz takiego wizualnego tworzenia stron internetowych, często tworzy się jeszcze funkcjonalności, które mają udogodnić na przykład komunikację z użytkownikiem, edycje treści na stronie itd. Do tego istnieją inne języki programowania takie jak wspomniany już PHP.

Podobne posty:

Najnowsze artykuły

Wtyczka do newsletterów w WordPressie

obsluga newslettera w wordpress Przeczytaj

WooCommerce czy PrestaShop

WooCommerce czy PrestaShop Przeczytaj

Czym zajmuje się firma e-commerce?

Czym zajmuje się firma e-commerce? Przeczytaj
Więcej artykułów
strzalka w gore