jak wyglądała pierwsza strona internetowa

Jak wyglądała pierwsza strona internetowa

25 lutego 2022 | 2 min czytania


Początki Internetu sięgają aż 1969 roku. Wtedy powstawały pierwsze węzły internetowe, które połączyły pierwsze jednostki akademickie w Stanach Zjednoczonych. Za te połączenia odpowiedzialna jest firma ARPA, której dzieło nazwali jako sieć ARPANET. W tym czasie zrobiono również pierwszy przesył przez nową sieć. W kolejnych latach sieć się rozwijała o kolejne uczelnie, wspierana przez Pentagon. W kolejnym kroku postanowiono ujawnić protokół TCP/IP.

Niestety do sieci zaczęto się włamywać i rozdzielono sieć wojskową od akademickiej. To było napędem do stworzenia tzw Internetu, czyli sieci dla cywilów, która status międzynarodowej otrzymała już w 1973 roku!

Pierwsza strona internetowa na świecie

Pierwsza strona internetowa na świecie powstała w 1990 roku dla naukowców CERNu. Było to konsekwencją przedstawienia, rok wcześniej, projektu Tima Berners-Lee, który przedstawił wizję hipertekstowej bazy danych. Strona internetowa CERNu nie była dostępna dla wszystkich. Tworzenie strony internetowej dostępnej dla całego świata zakończyło się w 1991 roku. Strona wyglądała następująco:

pierwsza strona internetowa na świecie

Strona nie przypomina dzisiejszych stron internetowych, ale nie zapominajmy, była to pierwsza strona internetowa! Jest ona napisana w czystym HTMLu. Dzisiaj żadna strona nie jest zbudowana tylko w tym języku. Podstawowym dodatkiem jest CSS. Często także strony mają dodatki JavaScript. Dziś także bardzo popularne są systemy CMS takie jak WordPress.

Pierwszą stronę internetową nadal można zobaczyć pod adresem: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Jednakże był to piękny początek, pięknej epoki, w której powstało bardzo dużo technologii, a co za tym idzie mnóstwo miejsc pracy.

Pierwsza wyszukiwarka na świecie i początki Google

Bez dwóch zdań najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie jest wyszukiwarka Google. Jej udział w rynku to już ponad 90%. Sukces Google’a to przede wszystkim przemyślane procedury indeksowania oraz rankingowania stron internetowych. Co najważniejsze ich algorytmy są na bieżąco aktualizowane. Pozycjonowanie stron internetowych jest więc bardzo ciekawym zajęciem w dzisiejszych czasach i wymaga bycia na bieżąco w zapowiedziami Google.

Sprawdź też:   Landing page - strona internetowa, która ma sprzedawać

Pierwsza wersja wyszukiwarki Google powstała dopiero o 1998 roku i prezentowała się następująco:

jak wygladalo google na poczatku

Google nie tylko jest najlepszą wyszukiwarką na świecie, ale także pokazała kierunek innym, w jaki sposób powinny wyglądać interfejsy wyszukiwarek. Już na tym screenie widać, że jest ona bardzo schludna i minimalistyczna, a koncern z roku na roku podąża w coraz większą prostotę.

Skupia się na tworzeniu darmowych produktów dla społeczności, które pomagają zarówno w pracy jak i w organizacji. Są też takie, które zapewniają rozrywkę.

Pierwsza strona internetowa w Polsce

Pierwszą stronę internetową w Polsce stworzył zespół Wirtualnej Polski. Projekt powstał w 1995 roku, a twórcą był Leszek Bogdanowicz. WP było pierwotnie katalogiem i tak naprawdę można było tam znaleźć wszystko. Jednakże rok po powstaniu witryna osiągała aż 10 000 odsłon dziennie. Mamy zrzut strony z roku 1998:

pierwsza polska strona internetowa

Jak widać na pierwszych stronach internetowych nie wszystkie obrazki musiały się wyświetlać 🙂 dzisiaj taka sytuacja nawet jeżeli chodzi o proste strony firmowe jest nie do wyobrażenia. Dzisiaj wszystko musi działać jak należy, ale to dobrze. Profesjonalizm twórców stron internetowych musi być widoczny, ponieważ ten rynek jest bardzo łatwo ocenialny.

Porównując dzisiejsze strony internetowe do tych pierwszych bardzo łatwo można zauważyć, że technologia poszła do przodu z niesamowitą prędkością. To, że język CSS dał nam dużo ładniejsze layouty stron internetowych to jedno, ale pojawiły się także smartfony, na których także można przeglądać internet.

Za tę możliwość dziękujemy także po części językowi CSS, ponieważ to w nim można zastosować tzw. media queries, czyli mówiąc prosto – tworzyć responsywne strony internetowe – RWD

Podobne posty:

Sprawdź też:   Z czego składa się strona internetowa

Najnowsze artykuły

Wtyczka do newsletterów w WordPressie

obsluga newslettera w wordpress Przeczytaj

WooCommerce czy PrestaShop

WooCommerce czy PrestaShop Przeczytaj

Czym zajmuje się firma e-commerce?

Czym zajmuje się firma e-commerce? Przeczytaj
Więcej artykułów
strzalka w gore