Ekologiczne strony internetowe

Ekologiczne strony internetowe – obniżaj ślad węglowy!

13 października 2021 | 2 min czytania


Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie działalność firmy bez strony internetowej. Dzięki niej dochodzi kolejne źródło komunikacji z klientami czy osobami zainteresowanymi usługami, choćby poprzez formularz kontaktowy. Obecnie ważna jest nie tylko czytelność strony, ale również to jaki ślad węglowy po sobie pozostawia.

W dobie obniżania emisji CO2 strona internetowa powinna być wydajna i działać na wydajnym serwerze. Na co należy zwrócić uwagę przy tworzeniu takiej strony? Doskonałą propozycję w zakresie wykonania eko strony oferuje nasza firma. Dowiedz się więcej!

Wydajna strona, czyli jak stworzyć ekologiczną stronę internetową 

Do stworzenia strony internetowej można wykorzystać gotowe narzędzia, wtyczki czy szablony, albo stworzyć ją „od zera”. Niezależnie od tego czy zlecasz stworzenie strony internetowej na WordPressie, Prestashop, Joomla czy innym systemie CMS, firma, tworząc ją, musi ograniczyć ilość konsumowanej przez nią energii w centrum danych za pomocą techniki Cache.

Oczywiście w ten sposób tworzone są tak zwane strony dynamiczne, których treść jest bardzo często zmieniana i takie strony mogą generować największą ilość energii i pamięci serwera. Można też postawić na zlecenie budowy strony statycznej, czyli tzw. wizytówki, w oparciu o kod html i zapisywanej w pliku html.

Jakiekolwiek zmiany na takiej stronie są trudniejsze niż na stronie dynamicznej, bo wymagają ingerencji w plik, a także znajomości zasad działania tego rodzaju stron. To wiąże się z koniecznością częstej ingerencji w strukturę strony przez dział informatyczny czy firmę zewnętrzną albo pozostawienie jej w niezmienionej formie.

Taka strona jest trudniejsza w pozycjonowaniu, dlatego jeśli nie jest to typowo ofertowa wizytówka, a raczej sklep internetowy czy strona z blogiem i poradami dla konsumentów, to z punktu widzenia pozycjonowania, lepszym wyborem jest strona dynamiczna. Jest jeszcze trzecie rozwiązanie, tzw. złoty środek, czyli strony działające w ramach tzw. statycznych systemów CMS.

Sprawdź też:   Landing page - strona internetowa, która ma sprzedawać

Takie strony generują kod html w momencie aktualizacji podstrony. Nie potrzeba w tym przypadku bazy mySQL, co zmniejsza koszt utrzymania strony na serwerze. W ramach naszej oferty możemy stworzyć zarówno stronę statyczną, dynamiczną, jak i taką łączącą zalety obydwu rozwiązań. 

Darmowa wycena ekologicznej strony

Stopień sprawności działania strony internetowej – na co należy zwrócić uwagę?

Ekologiczna strona internetowa to wydajna strona, w przypadku której mamy do czynienia z szybką odpowiedzią serwera, a także szybkim ładowaniem treści.

Wydajna strona internetowa to taka, która:

  • zużywa niewiele zasobów serwerowych;
  • szybko ładuje treści, w związku z tym gwarantuje większą żywotność urządzeń, na których jest wyświetlana (nie absorbuje tak bardzo akumulatora, a tym samym prądu);
  • jest efektywna energetycznie, jeśli chodzi o utrzymywanie na serwerze i wyświetlanie. 

Twoja ekologiczna strona internetowa powinna dobrze działać zarówno na starszych, jak i nowszych urządzeniach. Jeżeli chodzi o te pierwsze, to istotne znaczenie ma używanie technik progresywnego ulepszania. W dużym uproszeniu wykorzystuje się kody, które odczyta starsza przeglądarka i najnowsza przeglądarka.

Może to dotyczyć np. odwzorowania barw, czy optymalizacji zdjęć, a także nawigacji na stronie. Ekologiczna strona internetowa może korzystać z nowoczesnych centrów danych w ramach Reverse Proxy.

Zainstalowanie fragmentów strony w wielu centrach danych powoduje, że dysponuje się większą przepustowością, a strona działa znacznie szybciej. Lokalizacja serwera w tym przypadku nie ma wpływu na opóźnienia wynikające z odległości, jaką musi pokonać połączenie internetowe. 

Na co powinieneś zwrócić uwagę zlecając stworzenie ekologicznej strony internetowej? 

Bez wątpienia strona, której treść dotyczy ekologii powinna pozostawiać niewielki ślad węglowy. Firma, która szczyci się znakiem zielonego listka, czy innym oznaczającym pro ekologiczne rozwiązania, musi także  stawiać na eko stronę internetową. Chętnie stworzymy ją dla Ciebie tak, by była przyjazna dla środowiska.

Sprawdź też:   Strona internetowa biblioteki

Zwrócimy uwagę na wszystkie elementy, które bierze pod uwagę algorytm aplikacji, badającej wpływ strony na środowisko. Należą do nich: potrzebne pasmo do wyświetlania strony, energochłonność danych internetowych, źródło energii wykorzystywane przez centrum danych hostingu, intensywność emisji dwutlenku węgla w kraju, gdzie znajduje się serwer, a także ruch na stronie.

Wybór hostingu przyjaznego środowisku sprawia, że Twoja strona internetowa uznawana jest za bardziej ekologiczną. Możesz zdecydować się chociażby na hosting Twojej witryny w Google Cloud, w przypadku którego 100% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Tworząc strony internetowe dla Ciebie dbamy o zmniejszenie śladu węglowego, a także Twoje zadowolenie w kontekście budowy i działania strony.     

Podobne posty:

Najnowsze artykuły

Wtyczka do newsletterów w WordPressie

obsluga newslettera w wordpress Przeczytaj

WooCommerce czy PrestaShop

WooCommerce czy PrestaShop Przeczytaj

Czym zajmuje się firma e-commerce?

Czym zajmuje się firma e-commerce? Przeczytaj
Więcej artykułów
strzalka w gore