Darmowe strony internetowe dla szkół

Darmowe strony internetowe dla szkół – gotowe szablony czy strona tworzona od A do Z?

11 października 2021 | 2 min czytania


Darmowe strony internetowe dla szkół są dostępne razem z darmową usługą Office 365. Na podstawie szablonów można stworzyć gotową stronę internetową nawet w godzinę.

Jednak czy warto korzystać z gotowych szablonów czy lepiej zbudować stronę od A do Z? W naszej ofercie znajdziecie tworzenie stron internetowych dla szkół w oparciu o systemy CMS.

Budżet ma znaczenie, czyli koszty strony internetowej szkoły i hostingu   

Każda szkoła ma wyznaczony budżet, którym musi rozporządzać na różne cele. Na tworzenie stron internetowych zwykle brakuje pieniędzy, dlatego o ich przygotowanie na podstawie dostępnych darmowych szablonów proszeni są nauczyciele.

Takie strony mają bardzo prostą strukturę, zwykle do 10 podstron, co dla szkoły bywa wystarczające. Oczywiście istotne znaczenie ma fakt, że dany system CMS gwarantuje dostęp do funkcjonalności, które wymagane są ustawą Ministerstwa Cyfryzacji.

Warto również podkreślić, że o ile samą stronę można skonstruować za darmo, to jeśli szkoła nie dysponuje własnym serwerem, musi wybrać ten zewnętrzny. Koszty hostingu nie są duże, jednak i tutaj są spore ograniczenia, ponieważ szkoła nie może sobie pozwolić na większe wydatki.

W związku z wymogami Ministerstwa Cyfryzacji konieczne może być rozbudowanie strony, ponieważ musi być nie tylko responsywna, jak każda obecnie tworzona strona internetowa, ale również eliminująca ryzyko wykluczenia cyfrowego jakiejkolwiek grupy.

Stąd zamiast na stronę przygotowaną na podstawie darmowego szablonu, warto postawić na taką zaprojektowaną od A do Z. 

Wybierz nowoczesną stronę internetową dla szkoły 

Darmowe strony internetowe dla szkół są do siebie niezwykle podobne. Czasem trudno odróżnić witryny poszczególnych placówek. Często również mimo tego, że od 2019 r. obowiązują nowe przepisy, strony nie spełniają wymogów WCAG 2.1.

Sprawdź też:   Jak wyglądała pierwsza strona internetowa

W ramach naszej oferty stworzymy stronę internetową, która będzie spełniać ten standard, to znaczy będą dostosowana do potrzeb osób słabowidzących czy głuchoniemych, a także z ograniczeniami dotyczącymi ruchu i zdolności manualnych.

Nie tylko strony urzędów powinny być przyjazne osobom z niepełnosprawnościami, bo strony internetowe szkół także pod tym względem powinny świecić przykładem. W zakresie tworzenia stron internetowych oferujemy kompleksowe usługi, od koncepcji, przez projekt graficzny, prototyp, kodowanie, poprawki aż po umieszczenie na serwerze.    

Elementy dostosowania stron internetowych szkół do potrzeb osób niepełnosprawnych

Nie tylko szkoły integracyjne, ale również tradycyjne placówki publiczne powinny dbać o stronę internetową przyjazną osobom niepełnosprawnym. Przy tworzeniu takiej strony ważne jest zachowanie odpowiednich kontrastów pomiędzy tłem a treścią. Istotne znaczenie ma rozmiar czcionki, czy możliwość łatwego jej dostosowywania do potrzeb użytkownika, przeglądającego stronę szkoły.

Nawigacja musi być przejrzysta, jasna i zrozumiała i nie może wymagać użycia myszki. Konieczne jest stosowanie transkrypcji i audio transkrypcji do materiałów video. Niezbędne jest także opisywanie materiałów graficznych. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, stworzymy dla szkoły stronę w ramach systemu CMS, którą będzie mógł bez problemu aktualizować nie tylko informatyk, ale każdy inny nauczyciel.    

Jak powinna być skonstruowana strona internetowa szkoły? Postaw na funkcjonalne moduły 

Kwestie zadbania o wygląd i czytelność strony internetowej szkoły są bardzo ważne, ale istotne znaczenie ma jej funkcjonalność, czyli wyposażenie w odpowiednie moduły.

Tutaj trzeba się zastanowić, co będzie niezbędne, a co przydatne. Na pewno nie może zabraknąć formularza kontaktowego, a także odnośnika do BIP, gdyż jest to wymagane ustawą. Rzecz jasna strona powinna zawierać zakładkę aktualności. Ponadto bardzo przydatny będzie kalendarz wydarzeń, dzięki którym będzie można poinformować rodziców o planowanych inicjatywach, np. kiermaszach szkolnych czy konkursach szkolnych i międzyszkolnych.

Sprawdź też:   Oferta na stronie internetowej - jak przygotować

Na stronie musi znaleźć się także galeria, w której można publikować fotoreportaże z życia szkoły z odpowiednim opisem. Strona powinna być także połączona z social media. W końcu za ich sprawą można najłatwiej nagłośnić różne sprawy, a rodzice chętniej angażują się w życie szkoły.

Wśród funkcji strony www na pewno powinno znaleźć się także dodawanie filmów. Strona internetowa szkoły stworzona przez nasz zespół zajmuje niewielkie zasoby serwera i jest tworzona zgodnie z zasadami ograniczenia śladu węglowego.

Taka eko strona szkoły będzie sprawnie się ładować na wszystkich urządzeniach i nie powodować ich przegrzewania się. Dzięki funkcjonalnej i dobrze skonstruowanej stronie internetowej, szkoła będzie postrzegana jako nowocześniejsza i innowacyjna.                             

Podobne posty:

Najnowsze artykuły

Wtyczka do newsletterów w WordPressie

obsluga newslettera w wordpress Przeczytaj

WooCommerce czy PrestaShop

WooCommerce czy PrestaShop Przeczytaj

Czym zajmuje się firma e-commerce?

Czym zajmuje się firma e-commerce? Przeczytaj
Więcej artykułów
strzalka w gore