strona internetowa z przemyśleniami

Blog – strona internetowa z przemyśleniami

10 maja 2022 | 3 min czytania


W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zakłada blog. Strona internetowa z przemyśleniami, czyli dawny pamiętnik, ale w wersji elektronicznej, a nawet dostępnej publicznie i niejednokrotnie przynoszący niemałe przychody.

Coraz częściej bloga zaczynają pisać prości ludzie, którzy są specjalistami w danej dziedzinie i chcąc się podzielić wiedzą, po prostu ją przekazują. Na początku nie myślą o zarobkach, sławie i tak dalej. Myślę, że to na początku jest dobre podejście, ponieważ lepiej się potem miło zaskoczyć, niż załamać.

Bloga powinniśmy pisać z pasją. Jeżeli brakuje nam wiedzy i chęci rozwijania się w tym kierunku, zapewniam Was – nic z tego nie wyjdzie. Na blogach najczęściej ludzie chcą nowinek i trendów, a bez tego nie przekażesz takiej wiedzy.

Kto może pisać bloga

Najczęstszą odpowiedzią na takie pytanie jest zapewne – influencerzy. Jednakże muszę ten mit obalić. Tak, jak już pisałem wyżej – bloga może pisać każdy i nie jest to frazes! Jeżeli wstydzisz się występować przed kamerą, mówić przed publicznością, prowadzić gale to nie dla Ciebie są aktywności typu:

  • live’y na YouTube, czy Facebooku
  • prowadzenie podcastów
  • webinary
  • wystąpienia publiczne itd

Chociaż, kto wie… trzeba przekraczać swoją strefę komfortu!

Ale załóżmy, że nie lubisz tego robić. Ale kto Ci zabroni przekazywać wiedzę w postaci artykułów blogowych? Jesteś w stu procentach anonimowa/y.

Jak pisać bloga

Na bloga trzeba mieć plan, niewątpliwie. Przede wszystkim zastanów się, jaką wiedzę chcesz przekazać i zastanów się, w jakiej formie najlepiej odczytałby to odbiorca. Tak naprawdę forma może być jedna, ponieważ będzie to tak czy inaczej artykuł blogowy, ale możesz go trochę „podkolorować„.

Sprawdź też:   Galeria na stronę internetową

Zastanów się, czy Twój czytelnik potrzebuje czegoś w rodzaju instrukcji, która poprowadzi go przez jakiś proces, może bardziej chciałby od Ciebie specjalistycznych, jednorazowych rad, a może wolałby, żebyś co jakiś czas przygotował dla niego jakieś zestawienia.

Jeżeli nie rozjaśniłem za bardzo o co chodzi, podam konkretny przykład tytułów artykułów blogowych na przykładzie branży budowlanej:

  • instrukcja: Jak dobrze zrobić wylewkę
  • jednorazowa rada: Czym usunąć silikon
  • zestawienie: 5 najlepszych klejów do płytek

Możesz to oczywiście łączyć i najlepiej jakbyś to robił. Tak, czy inaczej dobrze jakbyś sobie przygotował plan. Najlepiej wziąć dużą kartkę i zacząć burzę mózgów.

Plan na własnego bloga

Jeżeli masz przygotowaną kartkę i coś do pisania, zacznij od wypisania, na czym się najbardziej znasz i co umiałbyś przedstawić. Nie wszystko idzie w odpowiedni sposób opisać, czy pokazać na video lub animacji. Jednakże większość śmiało dasz radę.

Wypisz główne kategorie, w których znajdują się te zagadnienia. Nie opuszczając branży budowlanej, pomyśl sobie w jakich alejkach, w sklepie budowlanym, musiałbyś szukać danej wiedzy. Wracając do naszych przykładowych artykułów5 najlepszych klejów do płytek zapewne byłby w dziale z wykończeniem, więc główną kategorię tak bym nazwał.

Ponadto do każdej kategorii możemy, nie musimy, utworzyć podkategorie. Idąc naszym przykładem. Do kategorii wykończenie stworzylibyśmy podkategorię płytki.

To jest cała filozofia tworzenia planu bloga. Jeżeli wdrożysz się w pisanie, poznasz tajniki techniczne to możesz rozszerzyć go o dodatkowe funkcjonalności, dzięki czemu Twój blog będzie „fajniejszy”. Jeżeli masz już jakiś plan na działanie takich funkcjonalności porozmawiaj o tym z programistą, na pewno doradzi odpowiednie warianty i zasugeruje najlepsze rozwiązanie takiej strony internetowej.

Blog od strony technicznej

Są różne platformy blogowe, które spełniają wymagania do podstawowych czynności. Jest na przykład Squarespace, Wix, Medium, Hub, Blogger i wiele wiele innych. Ja rekomenduje WordPressa. Jest on dzisiaj multifunkcyjnym CMS-em, ale jego początki to właśnie platforma blogowa.

Sprawdź też:   Jak wyglądała pierwsza strona internetowa

WordPress jest dostępny jako opensource, czyli wolne oprogramowanie, które każdy może pobrać, zainstalować na serwerze i konfigurować na dowolny sposób, jak tylko chce. Poza tym dostępne są darmowe wtyczki oraz motywy, może on być rozszerzalny przez programistów, jak tylko chcemy.

Jeżeli nie mamy na tyle wiedzy informatycznej, żeby sami zainstalować oprogramowanie WordPressa, możemy skorzystać z drugiej opcji jej pozyskania. Jest on dostępny także w formie SaaS, czyli abonamentowej. Oprogramowanie instalowane jest przez automat, a my możemy robić swoje. Dostępna jest także darmowa wersja abonamentu, ale nie ma możliwości instalacji chociażby wtyczek. Chcąc być widocznym dobrze w Google, polecam chociażby wtyczkę do SEO.

Blogowanie jest dzisiaj modnym tematem, który może przynieść dodatkowe korzyści, chociażby w postaci dodatkowego lub stałego przychodu. Jeżeli znasz się na czymś dobrze i umiesz przekazać wiedzę – nie zastanawiaj się i pisz bloga 🙂

Podobne posty:

Najnowsze artykuły

Wtyczka do newsletterów w WordPressie

obsluga newslettera w wordpress Przeczytaj

WooCommerce czy PrestaShop

WooCommerce czy PrestaShop Przeczytaj

Czym zajmuje się firma e-commerce?

Czym zajmuje się firma e-commerce? Przeczytaj
Więcej artykułów
strzalka w gore